Şarj kontrol cihazı, Güneş enerji sistemlerinde güneş panellerinden elde edilen akımı ve gerilimi kontrol ederek, elektriği depolamak için kullanılan akülerin aşırı şarj edilmesini engelleyen cihazdır. Şarj kontrol cihazı ya da şarj regülatörü güneş panelinden sisteme dahil olan elektrik enerjisinin depolanmasını kontrol eder. Bir nevi emniyet bekçisidir. 

Enerjinin söz konusu olduğu her sistemde akımda dalgalanmalar olabilir. Enerji sistemlerinde beklenmedik, ani voltaj artış-azalışı sistemin aksamlarına ve elektronik cihazlara zarar verebilir. Akım dengesizliği durumunda meydana gelen ani değişimler cihaz motorlarının yanmasına, çalışma mekanizmasının olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bu durumda öncelikle güvenlik sonrasında kurulan sistemden tam verimle faydalanmayı sağlamak için şarj kontrol cihazı, diğer adıyla regülatör olan ekipmanlara ihtiyaç duyulur.

Sistemin çalışması esnasında oluşabilecek herhangi bir arızada şarj kontrol cihazı adı verilen regülatörler devreye girerek büyük çapta zararlar ortaya çıkmasına engel olur. Güneş enerjisi yoluyla elde edilen elektrik yüksek voltajlara ulaşabilir. Bu durumda elektriğin uygun bir şekilde depolanması için aküye uygun voltajı gönderen cihaz, şarj kontrol cihazıdır. Akülerin uzun ömürlü olması ve tam kapasiteyle çalışması için olmazsa olmaz bileşendir. 

Şarj kontrol cihazı olmazsa ne olur?

Cihazlar, akülerden panellere ters akımı önleyerek güneş panellerini korur. Aküler paneller tarafından tam olarak şarj edildiği zaman, panellerden gelen gücü keserek akülerin aşırı şarj olmasını engeller. Güneş panellerinde üretilen ve değişken olan voltajı ve akımı sabitleyerek aküleri şarj eder. Bu da akülerin verimli olarak şarj olmasını sağlar. Akülerin aşırı deşarjını önler.

Şarj kontrol cihazı bahsettiğimiz üzere sistemin emniyet sübabı gibi işlev görür. Akülerin ya da kullanılan diğer elektrik depolama birimlerinin kapasitelerini zorlamadan elektrik depolamasını sağlar. Aksi takdirde, overload dediğimiz yüksek yükleme ile depolama birimleri olması gerekenden çok daha kısa ömürlü olurlar. Şarj kontrol cihazlarının yanlış seçimi fotovoltaik solar enerji sistemlerde oluşan yangınların en büyük sebeplerinden birisidir. Çünkü güneş panelinden gelen akımı taşıyamayan kontrol cihazlarının içindeki devresi bozularak işlevini yitirir. Ardından da panel voltajı düştüğü zamanda akülerden panellere olan akım akışı sebebiyle güneş panellerinde yangına sebep olur. Ayrıca akülerin şişmelerine de neden olabilir.

Şarj kontrol birimi, maliyet olarak depolama birimleriyle kıyaslanamayacak kadar ekonomik bir cihazdır. Maliyeti düşük olan bu cihazın arıza yapması halinde, sisteme bağlı aküler enerji girişini kesemeyeceği için ısınır ve sonunda işlevsiz hale gelir. Kocaman bir sistem yatırımının heba olmaması için bakımların zamanında, düzenli yapılması, inverter, şarj kontrol cihazı gibi ara elemanların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

Şarj kontrol cihazları teknolojisi

Şarj kontrol cihazları ya da üniteleri son model teknoloji ile her yıl gelişmektedir. Dolayısı ile son üretilen şarj kontrol üniteleri bilgisyar destekli üretilen son model, garantili cihazlardır. Asbet enerji olarak, satılan cihazlarımızın kalite güvencesini de veriyor, bu konuda hem servis kalitemiz hem de ürün kalitemizle tüketicinin desteğinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

Asbet Enerji, Güneş Enerji Sistemleri & Mühendislik, +90 541 679 40 35
35750 Ödemiş-İzmir