İnverter (Çevirici)

İnverter (Çevirici) olarak adlandırdığımız cihazlar, elektrik gerilim ve frekansını şebeke kullanımına uygun hale getirmek amacıyla üretilmiş cihazlardır. Güneş enerjisi yoluyla elde edilen doğru akımı, şebeke elektriğine (AC) çevirirler. Gerek güneş enerjisi paneli sisteminde gerek diğer sistemlerde kullanabileceğiniz bir cihazdır. İnverter ile düşük akımı yüksek voltajlara dönüştürmek mümkündür. Düşük kapasiteli bir akünün örneğin 12 ya da 24 voltluk bir enerjisinin şebeke için kullanılabilecek 120 voltluk bir enerjiye dönüştürebilirler. 

İnverter Neden Gereklidir?

Çevirici ya da inverter adı verilen cihazlar, güneş enerji sistemleri için gerekli bağlantı elemanlarıdır. İnverter sayesinde, güneş enerji sistemine dahil olan akü içerisinde depolanan elektrik hangi voltajda olursa olsun şebekeye uygun 250 voltluk alternatif akım frekansına çevirebilmektedir. İnverterler sisteminiz için yardımcı elemanlar kapsamında olduğundan pahalı cihazlar değildir. İnverter, güneş paneli sisteminin yanında küçük bir cihaz olmasına rağmen sisteme sağladığı katkıyla oldukça büyük önem arz eder. 

Tam Sinüs İnverter (Çevirici)

Tam sinüs inverterler hassas elektronik cihazların kullanımı için en iyi tercihtir. Yüksek kalitede dalga şekliyle (sinüs) harmonik bozulmalar meydana gelmez ve bu sayede evinizde aldığınız şebeke gücüne benzer elektrik güç çıkışları sağlar. Bu inverter modeli, üretilen elektriğin şebekeye verilmediği sistemler için uygundur ve üst düzeyde depolama yapılan sistemler için son derece uygun çeviricilerdir.

Modifiye Sinüs İnverter (Çevirici)

Modifiye sinüs çeviriciler tam sinüs çeviricilere göre daha ekonomik oldukları için en yaygın olarak kullanılan çeviricilerdir. Tam sinüs inverterlerin çıkışını taklit etmeleri üzere tasarlanmış olan modifiye sinüs inverterler tam sinüs inverterler kadar mükemmel bir elektrik çıkışı vermeseler de 1 kW’lık güneş sistemlerine kadar rahatlıkla tercih edilebilirler. Hassas aletlerin çalıştırıldığı elektrik sistemlerinde tercih edilmezler.

Şebeke bağlantısız, yani akülü sistemlerde, modifiye sinüs inverter veya tam sinüs inverter tercih etmelisiniz.

Şebeke Bağlantılı İnverter (Çeviriciler)

Üretilen elektriğin doğrudan şebekeye verildiği durumlarda, şebeke bağlantılı inverterler tercih edilmelidir. Bu inverter cihazları, elektriği tam olarak şebeke frekansına çevirerek sisteme verirler.

Hangi çeviriciyi tercih etmeniz gerektiği kullanacağınız aletlere ve bu aletleri eşzamanlı olarak kullanıp kullanmayacağınıza göre değişkenlik gösterir. Bu konuda tam destek ve bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Asbet Enerji, Güneş Enerji Sistemleri & Mühendislik, +90 541 679 40 35
35750 Ödemiş-İzmir