Güneş paneli sulama sistemleri, tarımsal sulama ya da bahçe sulama olarak adlandırdığımız sistemler, yer altı sularının ya da yüzey sularının çekilirken kullandığımız pompa sistemlerinin ihtiyacı olan elektriğin güneş enerjisi yoluyla üretilmesi sürecidir.

Çok daha az maliyetli, çok daha kârlı ve çevreye duyarlı olan yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi en fazla kullanılan kaynaktır. Güneş enerjisi her alanda rahatlıkla kullanılabilen bir sistem olduğu için sulama, aydınlatma, ısıtma gibi birçok farklı enerji ihtiyacını karşılayabilir. Tarım ve çiftçilikle uğraşan kişiler, yükselen enerji maliyetleri karşısında  güneş paneli sulama sistemleri kullanılmaya başladı. Tarımsal uygulamalarda kullanılan mazot ağırlıklı fosil yakıtlarla üretilen elektrik maliyetiyle karşılaştırıldığında güneş enerji sistemlerinin avantajları ortadadır.

Akü destekli güneş enerji sistemleri, DC pompayla sulama sistemleri, sürücü inverter ile sulama sistemleri ve mobil solar römork sistemleri gibi birçok güneş enerjili sulama sistemleri giderek yaygınlaşan şekilde kullanılmaktadır. Bunların arasından hangisini seçmek gerektiğine kişinin bütçesi, kullanılacak arazi, kullanım sıklığı ve kapasiteye göre karar verilir.

Güneş enerjisi ile sulama

Su kaynakları ve kuyular merkezlere uzak kaldığı için ihtiyaç olan suya ulaşabilmek son derece sıkıntılı olabilmektedir. Bunun için çok uzun kablolama veya jeneratör sistemleri kullanılmaktadır. Tüm bu zahmetli çalışma ve maliyetler yerine sulama gibi ihtiyaçlarda çok daha az maliyetli ve zahmetsiz olan güneş enerjili sistemler daha avantajlıdır.

Sulamada kullanılacak olan güneş enerji sistemlerinde çekilen su havuz ya da depoda biriktirilerek veya damla sulama sistemlerine doğrudan verilerek sulama yapılabilir. Düzenli ve kesintisiz sulama gerektiren yerlerde dalgıç ve solar pompalar daha sık kullanılır.

Güneş Paneli Sulama Sistemi Fiyatları

Güneş enerjisi sulama sistemi fiyatları kullanılacak panel sayısına, gücüne ve kalitesine, pompa çeşidine, sulama alanı büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Fiyatı etkileyen önemli unsurlardan biri pompa seçimidir. Bazı pompa sistemlerinde akü ve çevirici (inverter) masrafları olacağı göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Evinizin bahçesi için kurmayı düşündüğünüz güneş enerjili bahçe sulama sistemi yaklaşık 20-30 bin lira maliyetli olabilirken, tarla vb. yerlerde metrekareye bağlı olarak sulama sisteminin bu meblağların çok daha üzerine çıkması mümkün olabilir. Burada kendi bütçeniz ve kullanmayı düşündüğünüz araziye göre seçim yapmanız gerekir. Maliyetler için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, gerekli bilgilendirme için telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Asbet Enerji, Güneş Enerji Sistemleri & Mühendislik, +90 541 679 40 35
35750 Ödemiş-İzmir