Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Yasal Altyapısı ile ilgili başlıklar altta listelenmiştir. Yine de aklınıza takılan sorular için iletişim bölümümüzden bizlere ulaşabilir sorularınızı yönlendirebilirsiniz.

Önemli bilgi notu: Sayfamızdaki bilgiler referans değil sadece bilgi niteliğinde olup, son karar ve değerlendirme, ilgili kurumların internet sayfalarından yayınlanmaktadır. Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Yasal Altyapısı ile ilgili detaylı bilgi için kurumsal sayfalarından takip edebilirsiniz. Bununla birlikte sorularınız için bizi her zaman arayabilirsiniz.

1. Çağrı Mektubu

Lisanssız Güneş Enerjisi Santralı kurmak isteyen yatırımcılar, üretim tesisinin kurulacağı bölgedeki ilgili ‘Elektrik Dağıtım Şirketine’ başvurarak, ilgili trafo merkezinde boşluk olması durumunda ‘Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu’ alır.

2. Proje Onayı

‘Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu’nun tebliğ tarihinden itibaren 90 (Doksan) gün içinde tesise ait projelerin onaya sunulmuş olması ve 180 gün içerisinde de ilgili kurumun onayı gerekmektedir.

3. Bağlantı Anlaşması

Proje onay tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde ilgili şebeke işletmecisine ‘Bağlantı Anlaşması’ imzalanması için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

4. Santral Kabulu

‘Bağlantı Anlaşması’ imza tarihinden itibaren 1 (Bir) yıl içerisinde ‘Güneş Enerji Santralinin’ kurulumu tamamlanarak geçici kabulünün yapılması ve işletmeye alınmış olması gerekmektedir.

5. Sistem Kullanımı

Elektrik sağlayıcı ana şirket tarafından kabulü yapılan ‘güneş enerji santrali’ ile santralin bağlı bulunduğu elektrik dağıtım şirketi arasında, ‘Sistem Kullanım Anlaşması’ imzalanır ve ‘güneş enerji santrali’ elektrik satışına başlar.

Elektrik satışından elde edilecek gelir daha önceki yıllık ödemenin aksine aylık olarak yapılacaktır. Ödemeler, ‘TL’ bazında belirtilen banka hesabına havale edilecektir.

Mevzuat ve yönetmeliklerde zaman içinde değişiklikler olmaktadır. Bilgilerin değişmesi, detayların değiştiğini gösterir. Altyapı ile ilgili genel bilgilendirmeler aynı kalır. Mevzuat ve yönetmelik değişikliği her bölgeye göre farklılıklar içerebilir. Bizler de elimizden geldiğince değişiklikleri sizin için takip etmeye çalışıyoruz. Değişikliklerin takibi ve detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan bizimle bağlantı kurunuz.

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin tamamını okumak için yazının üzerine tıklayınız.

Asbet Enerji, Güneş Enerji Sistemleri & Mühendislik, +90 541 679 40 35
35750 Ödemiş-İzmir