Çatı tipi güneş enerji santrali, maliyet avantajından kaynaklı olarak son dönemde diğer kurulum çeşitlerine göre daha popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte, çatı kurulumlarında, saha kurulumlarına göre teknik farklılıklar bulunmaktadır. Çatı tipi güneş santrali kurmayı düşünenlerin bu alanda profesyonel hizmet almaları son derece önemlidir.

Çatı montajında tecrübeli, bilgi donanımı ve teknik altyapısı uygun olmayan firmalar tarafından gerçekleştirilen kurulumlar, istenen randımanı vermemekte ve zaman içinde istenen sonuçlar yakalanamamaktadır. Asbet Enerji olarak, mühendislik konularında tecrübeli ve eğitimli kadromuzla hizmet verdiğimizi belirtmek yerinde olacaktır. Çatı tipi güneş santrali için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çatı tipi güneş enerji santrali yerleşim açısı önemlidir.

Güneş panellerinin yerleştirileceği konstrüksiyon sistemi seçimi ve açılandırma son derece önemlidir. Çatı tipi güneş enerji santrali kurulumlarında, saha kurulumlarına göre kısıtlamalar daha fazladır. Saha tipi güneş enerji santrali kurulumlarında güneş panellerinin yönleri ve eğimleri, kolaylıkla ayarlanabilir iken, çatı tipi güneş enerji santrali kurulumlarında yön ve açıların ayarlanmasında çatının pozisyonu, çatının yönü, mahyaların pozisyonu, çatının statik yük hesapları ve buna benzer daha bir çok konu hesabın içerisine girmektedir. 

Güneş enerji santrali kurulumunda güneş panelleri güneş ışınlarını dik açıyla görecek şekilde yerleştirilmelidir. Maksimum faydayı sağlamak açısından bu açı son derece önem arz eden bir durum oluşturur. Güneşi doğrudan gören ve uzun saatler boyunca güneşin dik açılarına maruz kalan paneller, sistemin de maksimum verimle çalışmasını sağlayacaktır.

Otopark üzeri santral kurulumu

Açık otopark alanları ve garaj çatıları büyük ölçekli güneş enerji santrali kurulumları için ideal alanlar oluşturmaktadır. Açık otopark üstü uygulamalar sayesinde, hem park eden araçların güneşten korunması sağlanır hem de geniş bir alan yenilenebilir enerji kaynağına dönüşmüş olur. Önümüzdeki dönemde elektrikli araçların yaygınlaşacağı düşünülürse, otopark alanlarının üzerlerine kurulacak güneş enerji sistemleri ile elektrikli araç sarj istasyonları beslenebilir. 

Otopark üstü uygulamalarda, konstrüksiyon sistemi seçimi Önemlidir. Can ve mal güvenliği açısından konstüksiyon için seçilecek malzemenin son derece özenle seçilmiş olması gerekir.. Tasarlanacak sistem bölgenin kar ve rüzgar yüklerine göre en üst düzey dayanma performansına sahip olmalı ve panel montaj sistemi her projenin spesifik özelliklerine göre özel olarak imal edilmelidir.

Asbet Enerji, Güneş Enerji Sistemleri & Mühendislik, +90 541 679 40 35
35750 Ödemiş-İzmir